Světlá stolice u dospělych: Co znamená

By • Kvě 16th, 2013 • Category: Reklamní články

Světlá stolice u dospělých lidí může být způsobena různými důvody. Velmi často je to onemocnění celiakie. Kdy má postižený problémy s trávením lepku.

Světlá stolice

Normální stolice má mít hnědou barvu, pokud má stolice pravidelně světlou barvu, tak není něco v pořádku. A je třeba to také řešit a nenechávat to jen tak být. V některých případech je stolice průjmovitá, jindy má úplně normální konzistenci. Níže se zaměříme na to co znamená, kdy máme pravidelně světlou stolici.

Co může za světlou stolici?

Světlá stolice může mít různé příčiny. Ideální je zajít za svým doktorem a ten určí možnou příčinu toho, proč máte opakovaně světlejší stolici. Velmi často to ukazuje na onemocnění s názvem celiakie. Kdy ten, kdo je postižený touto autoimunitní nemocí má problémy s trávením lepku.

Celiakie

Celiakie se opravdu může objevit i u dospělých, není pravda, že by to byla pouze dětská nemoc. Často však platí, že v dospělosti už nebývají tak výrazné projevy jako v dětství. Kromě světlé stolice se objevují i další příznaky, ty jsme popisovaly již v článku celiakie příznaky a patří sem průjmovitá stolice. Často také po pozření lepku následuje nadýmání a pak také plynatost.

Jak se řeší celiakie?

Celiakie není zcela léčitelná a nejde se jí zcela zbavit. Řeší se to tím, že se zcela vynechávají potraviny, které v sobě mají lepek. Právě lepek dělá při celiaki potíže. Musí se nasadit bezlepková dieta. Využívají se přirozeně bezlepkové potraviny a také speciální bezlepkové suroviny. Rozebíraly jsme téma bezlepková dieta co jíst již v dřívějším článku.

Tagged as: , , , ,

is
Email this author | All posts by

Leave a Reply